06 Nov, 2022

2022 World Triathlon Championship Series Bermuda : Elite Women

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
40km
T2 Run
10km
1 Flora Duffy 1987 country flag BER 1 02:01:26 00:20:15 00:00:42 01:05:26 00:00:26 00:34:39
2 Taylor Knibb 1998 country flag USA 7 02:03:04 00:20:46 00:00:47 01:05:32 00:00:32 00:35:28
3 Beth Potter 1991 country flag GBR 2 02:03:17 00:20:47 00:00:42 01:06:45 00:00:24 00:34:41
4 Laura Lindemann 1996 country flag GER 4 02:04:00 00:20:35 00:00:44 01:06:56 00:00:27 00:35:20
5 Taylor Spivey 1991 country flag USA 3 02:04:05 00:20:42 00:00:44 01:06:47 00:00:26 00:35:27
6 Maya Kingma 1995 country flag NED 9 02:04:26 00:20:37 00:00:47 01:04:59 00:00:29 00:37:37
7 Miriam Casillas García 1992 country flag ESP 10 02:04:35 00:21:26 00:00:43 01:06:53 00:00:27 00:35:09
8 Verena Steinhauser 1994 country flag ITA 15 02:04:38 00:21:27 00:00:45 01:06:50 00:00:26 00:35:14
9 Luisa Baptista 1994 country flag BRA 29 02:04:53 00:21:27 00:00:44 01:06:53 00:00:24 00:35:27
10 Bianca Seregni 2000 country flag ITA 45 02:05:01 00:20:15 00:00:45 01:07:18 00:00:29 00:36:17
11 Lena Meißner 1998 country flag GER 24 02:05:15 00:20:38 00:00:43 01:06:55 00:00:27 00:36:34
12 Marlene Gomez-Göggel 1993 country flag GER 12 02:05:27 00:21:07 00:00:45 01:07:13 00:00:29 00:35:56
13 Natalie Van Coevorden 1992 country flag AUS 17 02:05:35 00:20:44 00:00:47 01:07:32 00:00:24 00:36:10
14 Erika Ackerlund 1996 country flag USA 16 02:05:50 00:21:24 00:00:44 01:06:57 00:00:28 00:36:20
15 Vittoria Lopes 1996 country flag BRA 22 02:05:58 00:20:19 00:00:48 01:07:09 00:00:26 00:37:18
16 Cathia Schär 2001 country flag SUI 28 02:06:01 00:21:45 00:00:43 01:06:34 00:00:24 00:36:37
17 Kira Hedgeland 1998 country flag AUS 31 02:06:22 00:21:29 00:00:45 01:06:54 00:00:27 00:36:49
18 Emma Jackson 1991 country flag AUS 33 02:06:37 00:20:33 00:00:44 01:07:00 00:00:28 00:37:53
19 Jeanne Lehair 1996 country flag LUX 20 02:06:48 00:21:12 00:00:43 01:07:07 00:00:23 00:37:26
20 Julia Hauser 1994 country flag AUT 23 02:06:59 00:21:24 00:00:47 01:06:56 00:00:30 00:37:24
21 Lizeth Rueda Santos 1994 country flag MEX 30 02:07:18 00:21:03 00:00:47 01:07:14 00:00:28 00:37:47
22 Sophie Coldwell 1995 country flag GBR 5 02:07:45 00:20:21 00:00:42 01:07:13 00:00:27 00:39:04
23 Lisa Perterer 1991 country flag AUT 41 02:07:53 00:21:47 00:00:43 01:06:33 00:00:32 00:38:19
24 Yuko Takahashi 1991 country flag JPN 18 02:08:29 00:21:24 00:00:44 01:06:53 00:00:27 00:39:02
25 Summer Rappaport 1991 country flag USA 11 02:08:51 00:20:18 00:00:43 01:10:12 00:00:28 00:37:12
26 Mathilde Gautier 1995 country flag FRA 47 02:09:12 00:20:34 00:00:51 01:07:38 00:00:34 00:39:36
27 Jaz Hedgeland 1995 country flag AUS 25 02:10:04 00:21:49 00:00:43 01:10:11 00:00:24 00:36:59
28 Edda Hannesdottir 1994 country flag ISL 40 02:10:23 00:21:26 00:00:47 01:06:52 00:00:28 00:40:52
29 Solveig Løvseth 1999 country flag NOR 34 02:11:01 00:23:06 00:00:45 01:08:52 00:00:26 00:37:55
30 Anabel Knoll 1996 country flag GER 6 02:11:10 00:21:48 00:00:45 01:10:08 00:00:23 00:38:08
31 Hiraku Fukuoka 1994 country flag JPN 38 02:11:15 00:21:44 00:00:44 01:06:39 00:00:26 00:41:44
32 Valerie Barthelemy 1991 country flag BEL 26 02:11:18 00:20:38 00:00:44 01:11:20 00:00:26 00:38:13
33 Jolien Vermeylen 1994 country flag BEL 36 02:12:18 00:20:41 00:00:45 01:09:37 00:00:30 00:40:48
34 Zuzana Michalickova 2002 country flag SVK 43 02:13:08 00:21:27 00:00:47 01:10:28 00:00:26 00:40:00
35 Noelia Juan 1996 country flag ESP 44 02:13:26 00:22:30 00:00:45 01:11:05 00:00:27 00:38:42
36 Xisca Tous 1992 country flag TRI 46 02:14:12 00:21:23 00:00:46 01:12:39 00:00:26 00:39:01
37 Therese Feuersinger 1998 country flag AUT 49 02:14:57 00:21:29 00:00:45 01:09:49 00:00:28 00:42:28
38 Barbara De Koning 2002 country flag NED 37 02:15:20 00:20:38 00:00:50 01:12:10 00:00:31 00:41:14
DNF Kirsten Kasper 1991 country flag USA 8 DNF 00:20:37 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Djenyfer Arnold 1993 country flag BRA 19 DNF 00:21:30 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Audrey Merle 1995 country flag FRA 21 DNF 00:22:02 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Annika Koch 1999 country flag GER 27 DNF 00:21:24 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sophie Linn 1995 country flag AUS 32 DNF 00:20:41 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Erica Hawley 1998 country flag BER 39 DNF 00:21:31 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tanja Stroschneider 1990 country flag AUT 48 DNF 00:22:44 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Minori Ikeno 1997 country flag JPN 35 LAP 00:20:50 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Tereza Zimovjanova 1995 country flag CZE 42 LAP 00:22:22 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Kelly Mahoney/CAN. Head Referee: Yan Therrien/CAN.
Competition Jury: Kelly Mahoney/CAN, Antonio Fernandez/ESP, Caroline Black/BER.
Distances: SWim 1500 m (2 laps), bike 38.5 km ( 8 laps), run 10 km (4 laps)
Water temperature: 22.9ºC, air temperature 29.3ºC. Wetsuits not allowed.