26 Jun, 2022

2022 Africa Triathlon Premium Cup Larache : Elite Women

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Emma Jeffcoat 1994 country flag AUS 4 01:03:20 00:10:57 00:01:04 00:32:28 00:00:29 00:18:22
2 Charlotte Derbyshire 2001 country flag AUS 5 01:03:31 00:11:02 00:01:05 00:32:55 00:00:31 00:17:58
3 Xisca Tous 1992 country flag TRI 1 01:03:38 00:11:21 00:01:04 00:33:25 00:00:30 00:17:18
4 Therese Feuersinger 1998 country flag AUT 8 01:04:56 00:11:00 00:01:09 00:33:53 00:00:32 00:18:22
5 Erin Mcconnell 2000 country flag IRL 7 01:05:35 00:11:00 00:01:04 00:34:03 00:00:36 00:18:52
6 Zsófia Kovács 1988 country flag HUN 6 01:06:29 00:11:36 00:01:10 00:35:17 00:00:32 00:17:54
7 Yoshiko Eda 1993 country flag JPN 10 01:07:14 00:11:37 00:01:12 00:35:14 00:00:30 00:18:41
8 Shannon Kelly 1994 country flag IRL 14 01:07:20 00:12:18 00:01:17 00:34:54 00:00:36 00:18:15
9 Antoanela Manac 1995 country flag ROU 2 01:07:45 00:11:18 00:01:08 00:35:36 00:00:31 00:19:12
10 Hagar Cohen Kalif 2000 country flag ISR 11 01:07:55 00:11:01 00:01:05 00:35:56 00:00:30 00:19:23
11 Maddison Yarrow 1998 country flag AUS 15 01:08:59 00:11:33 00:01:12 00:35:20 00:00:30 00:20:24
12 Angharad Llewellyn 1993 country flag NZL 16 01:10:11 00:11:59 00:01:12 00:35:16 00:00:35 00:21:09
13 Laura Mathews 1993 country flag USA 22 01:11:09 00:12:38 00:01:35 00:36:01 00:00:39 00:20:16
14 Jessica Pike 2003 country flag AUS 17 01:12:04 00:12:17 00:01:12 00:35:20 00:00:35 00:22:40
DNF Lydia Russell 2002 country flag USA 9 DNF 00:11:27 00:01:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Rachel Faulds 1995 country flag CAN 18 LAP 00:12:04 00:01:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jessica Ashworth 2000 country flag AUS 19 LAP 00:12:41 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Josefina Pilar Flores Clemo 2002 country flag CHI 20 LAP 00:11:39 00:01:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ghizlane Assou 1992 country flag MAR 21 LAP 00:14:49 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Samia M'safer 2001 country flag MAR 23 LAP 00:14:15 00:01:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Rick Fulton/ZIM. Head Referee: Mounir Benyarmak/MAR.
Competition Jury: Rick Fulton/ZIM, Majid Amahroq/MAR, Abdelmajid Jebari/MAR.
Distances: Swim: 750m (1 lap), Bike 20km (Connection + 5 laps), Run 5km (3 laps).
Water Temperature 21.5ºC. Air Temperature 22.3C. Wetsuits are not allowed.
Athletes #8 Feuersinger/AUT served a 10-second penalty in the run penalty box.