13 Aug, 2021

Groupe Copley 2021 World Triathlon Championship Series Montreal : Qualifier 2 Elite Women

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Laura Lindemann 1996 country flag GER 33 00:24:06 00:04:02 00:01:32 00:11:25 00:00:32 00:06:33
2 Nina Eim 1998 country flag GER 45 00:24:08 00:04:05 00:01:29 00:11:22 00:00:31 00:06:37
3 Angelica Olmo 1996 country flag ITA 48 00:24:08 00:04:15 00:01:30 00:11:13 00:00:33 00:06:36
4 Taylor Spivey 1991 country flag USA 32 00:24:10 00:04:01 00:01:33 00:11:22 00:00:31 00:06:40
5 Sophie Coldwell 1995 country flag GBR 31 00:24:10 00:03:57 00:01:33 00:11:27 00:00:36 00:06:35
6 Ainsley Thorpe 1998 country flag NZL 41 00:24:10 00:04:01 00:01:31 00:11:26 00:00:31 00:06:40
7 Sian Rainsley 1997 country flag GBR 36 00:24:11 00:03:59 00:01:34 00:11:24 00:00:36 00:06:35
8 Alice Betto 1987 country flag ITA 34 00:24:11 00:03:59 00:01:34 00:11:25 00:00:33 00:06:37
9 Erika Ackerlund 1996 country flag USA 44 00:24:12 00:04:06 00:01:31 00:11:20 00:00:34 00:06:39
10 Emma Jackson 1991 country flag AUS 39 00:24:21 00:04:03 00:01:32 00:11:24 00:00:34 00:06:45
11 Kirsten Kasper 1991 country flag USA 35 00:24:34 00:04:02 00:01:33 00:11:23 00:00:35 00:07:00
12 Alissa Konig 1996 country flag SUI 38 00:24:50 00:04:04 00:01:28 00:11:27 00:00:34 00:07:14
13 Vittoria Lopes 1996 country flag BRA 37 00:25:05 00:03:58 00:01:35 00:11:25 00:00:36 00:07:29
14 Charlotte McShane 1990 country flag AUS 43 00:25:09 00:04:05 00:01:32 00:11:22 00:00:32 00:07:36
15 Miyu Sakai 1999 country flag JPN 49 00:25:14 00:04:05 00:01:33 00:11:22 00:00:35 00:07:37
16 Eva Daniels 2001 country flag LUX 52 00:25:23 00:04:19 00:01:35 00:11:05 00:00:34 00:07:48
17 Jeanne Lehair 1996 country flag FRA 46 00:26:11 00:04:08 00:01:28 00:11:22 00:00:34 00:08:38
18 Hiraku Fukuoka 1994 country flag JPN 40 00:26:21 00:04:04 00:01:39 00:11:50 00:00:35 00:08:10
19 Alzbeta Hruskova 2000 country flag CZE 51 00:26:39 00:04:13 00:01:37 00:11:43 00:00:33 00:08:30
20 Kelly-Ann Perkins 1992 country flag AUS 42 00:27:02 00:04:02 00:01:32 00:12:44 00:00:34 00:08:08
21 Chisato Nakajima 2003 country flag JPN 50 00:27:15 00:04:16 00:01:43 00:12:32 00:00:34 00:08:08
DNF Audrey Merle 1995 country flag FRA 47 DNF 00:04:04 00:01:31 00:11:25 00:00:33 00:00:00

Technical Delegate: Esteban Benitez/MEX. Head Referee: Janice Turner/CAN. Competition Jury: Esteban Benitez/MEX, Leslie Buchanan/CAN, Marie-Eve Sullivan/CAN.
Distances: Swim 300 m (1 lap), Bike 7.2 km (3 laps), Run 2 km (2 laps).
Water temperature 25.7ºC. Air temperature 26.4ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #51 Hruskova/CZE served a 10 second penalty during the run segment.
Top 10 athletes progressed to Final 1. Others went to repechage.

{/meta}