21 Aug, 2021

2021 World Triathlon Championship Finals Edmonton : U23 Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Csongor Lehmann 1999 country flag HUN 2 01:46:47 00:18:47 00:00:50 00:55:47 00:00:25 00:31:00
2 Tim Hellwig 1999 country flag GER 4 01:46:51 00:18:51 00:00:51 00:55:43 00:00:21 00:31:07
3 Matthew Hauser 1998 country flag AUS 1 01:46:55 00:18:46 00:00:50 00:55:47 00:00:21 00:31:11
4 Diego Moya 1998 country flag CHI 5 01:48:08 00:18:42 00:00:55 00:55:47 00:00:25 00:32:21
5 Simon Westermann 1998 country flag SUI 10 01:48:37 00:18:44 00:00:52 00:55:48 00:00:23 00:32:52
6 Leon Pauger 1998 country flag AUT 28 01:48:55 00:18:42 00:00:52 00:55:51 00:00:29 00:33:03
7 Chase Mcqueen 1998 country flag USA 8 01:49:15 00:18:46 00:00:52 00:55:46 00:00:27 00:33:26
8 Miguel Hidalgo 2000 country flag BRA 3 01:49:15 00:18:43 00:00:55 00:55:47 00:00:27 00:33:26
9 Valentin Morlec 1999 country flag FRA 25 01:49:44 00:18:43 00:00:51 00:55:50 00:00:21 00:34:00
10 Simon Henseleit 2000 country flag GER 26 01:49:48 00:19:04 00:00:52 00:56:37 00:00:23 00:32:54
11 Kyotaro Yoshikawa 2000 country flag JPN 17 01:49:50 00:18:58 00:00:54 00:56:41 00:00:25 00:32:54
12 Dylan McCullough 2001 country flag NZL 20 01:49:52 00:18:49 00:00:50 00:55:46 00:00:27 00:34:02
13 Zsombor Dévay 2000 country flag HUN 33 01:49:56 00:18:52 00:00:52 00:56:50 00:00:25 00:32:59
14 Darr Smith 1998 country flag USA 7 01:50:15 00:18:45 00:00:53 00:55:47 00:00:26 00:34:25
15 Arthur Berland 1999 country flag FRA 11 01:50:25 00:19:09 00:00:50 00:57:27 00:00:23 00:32:38
16 Paul Georgenthum 2000 country flag FRA 12 01:50:34 00:19:08 00:00:55 00:57:23 00:00:26 00:32:44
17 Louis Vitiello 1998 country flag FRA 23 01:50:43 00:19:02 00:00:55 00:57:29 00:00:25 00:32:53
18 Connor Bentley 2001 country flag GBR 30 01:50:45 00:19:02 00:00:58 00:57:29 00:00:24 00:32:54
19 Tyler Smith 1998 country flag BER 14 01:51:07 00:18:52 00:00:56 00:56:46 00:00:24 00:34:11
20 Saxon Morgan 2000 country flag NZL 15 01:51:25 00:19:15 00:00:54 00:57:17 00:00:22 00:33:39
21 Sergio Baxter Cabrera 2000 country flag ESP 21 01:51:36 00:20:00 00:00:52 00:58:29 00:00:23 00:31:53
22 Austin Hindman 1998 country flag USA 16 01:51:36 00:18:55 00:00:52 00:59:36 00:00:25 00:31:50
23 Cameron Main 1999 country flag GBR 22 01:51:48 00:19:17 00:00:56 00:59:07 00:00:23 00:32:08
24 Ian Pennekamp 2001 country flag NED 38 01:52:04 00:19:58 00:00:57 00:58:28 00:00:27 00:32:17
25 Miguel Tiago Silva 1998 country flag POR 31 01:52:18 00:18:56 00:01:01 00:57:31 00:00:29 00:34:23
26 Liam Donnelly 1999 country flag CAN 36 01:52:56 00:20:01 00:00:54 00:58:27 00:00:29 00:33:07
27 Maciej Bruzdziak 1998 country flag POL 34 01:53:15 00:18:49 00:00:49 00:57:48 00:00:26 00:35:25
28 Brock Hoel 2001 country flag CAN 19 01:53:16 00:19:43 00:00:55 00:58:45 00:00:22 00:33:33
29 Eduardo Antonio Castellanos 1998 country flag MEX 27 01:53:34 00:19:10 00:00:53 00:59:21 00:00:29 00:33:44
30 Luke Schofield 1999 country flag AUS 9 01:54:07 00:19:45 00:00:55 00:58:40 00:00:23 00:34:27
31 Jorge Alarcon Familiar 1999 country flag MEX 32 01:55:08 00:19:58 00:00:52 00:58:34 00:00:27 00:35:18
32 Hokuto Obara 1998 country flag JPN 37 01:55:23 00:19:56 00:00:53 00:58:34 00:00:26 00:35:36
33 Sasha Caterina 2000 country flag SUI 24 01:55:31 00:19:00 00:00:55 00:56:38 00:00:24 00:38:36
34 Thomas Sonnery-Cottet 1998 country flag USA 29 01:56:27 00:19:12 00:00:54 00:59:17 00:00:27 00:36:39
35 Mitsuho Mochizuki 2000 country flag JPN 35 01:58:50 00:19:03 00:01:00 00:57:24 00:00:26 00:40:59
LAP Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 country flag MEX 6 LAP 00:19:57 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Michael Josue Sosa Barillas 1998 country flag GUA 40 LAP 00:21:03 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF James Edgar 1998 country flag IRL 39 DNF 00:19:04 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aiden Longcroft-Harris 1998 country flag CAN 18 DNF 00:19:01 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegates: Keith Iwasaki/CAN, Gergely Markus/HUN, Roberto Menescal/BRA, Janice Turner/CAN.
Head Referees: Leslie Buchanan/CAN, Ulf Schuetze/CAN
Competition Jury: Gergely Markus/HUN, Antonio Fernandez/ESP, Peter McCroy/CAN.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), bike 40 km (6 laps),  run 10 km (4 laps)
Water temperature: 20.2ºC, air temperature 21.8ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #11 Berland/FRA served 15 seconds penalty during the run segment.

{/meta}