25 May, 2024

2024 Asia Triathlon Cup Burabay : Elite Men

 8°C |  14°C (wetsuit)
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
40km
T2 Run
10km
1 Janne B├╝ttel 2002 country flag GER 19 01:42:12 00:09:21 00:00:47 00:58:13 00:00:35 00:33:18
2 Russell White 1992 country flag IRL 15 01:42:15 00:09:24 00:00:49 01:01:28 00:00:39 00:30:08
3 Shing Him Yu 1999 country flag HKG 9 01:44:00 00:09:23 00:00:42 00:59:53 00:00:35 00:33:29
4 Daryn Konysbayev 1999 country flag KAZ 11 01:44:29 00:09:32 00:00:45 01:01:25 00:00:37 00:32:12
5 Robin Elg 2002 country flag HKG 6 01:45:07 00:08:58 00:00:39 00:58:46 00:00:38 00:45:43
6 Alexandr Ten 2004 country flag KAZ 20 01:45:11 00:09:35 00:00:47 01:01:20 00:00:34 00:32:56
7 Arlan Zhanabay 2005 country flag KAZ 29 01:46:15 00:09:28 00:00:51 01:01:23 00:00:43 00:33:51
8 Yegor Krupyakov 2004 country flag KAZ 21 01:46:19 00:09:00 00:01:02 00:59:52 00:00:47 00:35:38
9 Tomas Zikmund 1999 country flag CZE 17 01:46:24 00:09:04 00:00:50 00:58:33 00:00:49 00:37:08
10 Siefeldeen Ismail 2001 country flag EGY 5 01:46:49 00:09:29 00:00:51 01:01:24 00:00:35 00:44:50
11 Ayan Beisenbayev 1996 country flag KAZ 2 01:46:54 00:09:29 00:00:41 00:59:47 00:00:36 00:35:58
12 Maxim Shmulich 2004 country flag KAZ 18 01:46:55 00:09:18 00:00:47 00:58:17 00:00:35 00:37:58
13 Aleksandr Kurishov 1995 country flag UZB 8 01:47:01 00:08:56 00:01:00 01:01:48 00:00:40 00:34:39
14 Meirlan Iskakov 1997 country flag KAZ 14 01:47:21 00:09:30 00:00:41 01:01:31 00:00:36 00:35:05
15 Kamran Khodjaev 2002 country flag UZB 23 01:48:01 00:09:31 00:00:43 01:01:30 00:00:50 00:35:28
16 Jean Gael Laurent L`entete 1996 country flag MRI 4 01:48:30 00:09:35 00:00:47 01:01:24 00:00:55 00:35:51
17 Alikhan Abusseit 2002 country flag KAZ 24 01:51:05 00:09:40 00:02:58 01:03:53 00:00:45 00:33:50
18 Anuar Turubayev 1994 country flag KAZ 22 01:52:29 00:09:37 00:01:02 01:05:55 00:00:41 00:35:16
19 Eloi Adjavon 1992 country flag TOG 10 01:54:02 00:11:06 00:00:57 01:04:29 00:00:38 00:36:52
20 Arslon Tursunov 2001 country flag UZB 16 01:56:39 00:09:43 00:00:39 01:01:21 00:01:02 00:43:55
21 Danil Porodnov 2003 country flag KAZ 25 01:58:19 00:09:36 00:00:57 01:06:02 00:00:42 00:41:04
22 Abulhair Tirzhanov 2005 country flag KAZ 28 02:00:38 00:10:24 00:00:48 01:10:08 00:00:39 00:38:41
DNF Oscar Coggins 1999 country flag HKG 12 DNF 00:09:13 00:00:40 01:00:05 00:00:00 00:00:00
DNF Temirlan Temirov 1996 country flag KAZ 7 DNF 00:09:06 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Daniil Zubtsov 2001 country flag KAZ 26 DNF 00:10:15 00:02:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Murat Zhaken 2003 country flag KAZ 27 DNF 00:10:16 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Jason Tai Long Ng 2000 country flag HKG 1 DSQ 00:08:59 00:00:44 01:00:15 00:00:44 00:34:13

Technical Delegate: Byambaa Tsagaanbaatar/MGL.
Due to the cold water, the swim was shortened to 750 m.
Athlete #1 Ng/HKG was disqualified because he wore the helmet during the run course.
Athlete #10 Adjavon/TOG served a time penalty of 15 seconds during the run segment.